বিদ্যুৎ | দশম শ্ৰেণী | বিজ্ঞান | অধ্যায় 12

0
82

অনুশীলনী

8. যেতিয়া এটা অজ্ঞাত ৰােধ 12v ৰ এটা বেটেৰীৰ লগত সংযােগ কৰা হয় তাত 2.5 mA প্রবাহ চালিত হয়। ৰােধকটোৰ ৰােধ উলিওৱা।

উত্তৰ :-

9. এটা 9 v বেটাৰীৰ লগতলগত 0.2 Ω, 0.3 Ω, 0.4 Ω , 0.5 Ω আৰু 12 Ω. ৰােধক কেইটা শ্রেণীৱদ্ধভাৱে সংযােগ কৰা হৈছে। 12 Ω ৰােধৰ ৰােধকটোৰ মাজেৰে কিমান প্রবাহ চালিত হৈছে?

উত্তৰ :-

10. 176 Ω ৰ কিমানটা ৰােধক (সমান্তৰাল সংযোগ) হলে 220V ৰ লাইন এটাত 5 A প্রবাহ পােৱা যাব ?

উত্তৰ :-

11. প্ৰতিটো 6 Ω ৰােধৰ তিনিটা ৰােধক কেনেদৰে সংযােগ কৰিলে সজ্জাটোৰ সমতুল্য ৰােধ (i) 9 Ω আৰু (ii) 4 Ω হ’ব ?

উত্তৰ :-

(i) 6 Ω ৰোধৰ ৰোধক দুটা সমান্তৰাল সজ্জাত সজাই সিহঁতৰ লগত আনটো 6 Ω ৰোধৰ ৰোধকটো শ্ৰেণীবদ্ধ সজ্জাত সজালে সজ্জাটোৰ সমতুল্য ৰোধ 9 Ω হ’ব

(ii) 6 Ω ৰোধৰ ৰোধক দুটা শ্ৰেণীবদ্ধ সজ্জাত সজাই সিহঁতৰ লগত আনটো 6 Ω ৰোধৰ ৰোধকটো সমান্তৰাল সজ্জাত সজালে সজ্জাটোৰ সমতুল্য ৰোধ 4 Ω হ’ব

13. 220 V লাইনৰ লগত সংযােগ কৰা এটা বৈদ্যুতিক চুলাৰ গৰম ফলিখনৰ দুটা ৰােধ কুণ্ডলী A আৰু B আছে আৰু প্রত্যেকৰে ৰােধৰ মান 24Ω , যিকেইটা পৃথকে পৃথকে শ্রেণীবদ্ধভাৱে আৰু সমান্তৰালভাৱে সংযােগ কৰিব পাৰি। এই তিনিও ক্ষেত্রত প্রবাহ কি হ’ব ?

উত্তৰ :-

18. ব্যাখ্যা কৰা

(c) ঘৰুৱা বর্তনীবিলাকত শ্রেণীবদ্ধ সজ্জা কিয় ব্যৱহাৰ কৰা নহয় ?

উত্তৰ :- ঘৰুৱা বর্তনীবিলাকত শ্রেণীবদ্ধ সজ্জা ব্যৱহাৰ কৰা নহয় কাৰণ –

  1. শ্ৰেণীবদ্ধ সজ্জাত বৰ্তনীটোৰ মাজেৰে যোৱা প্ৰবাহৰ মান গোটেই বৰ্তনীটোত একেই থাকে ৷ এনেধৰণৰ বৰ্তনীত বৈদ্যুতিক সঁজুলিবোৰ সঠিকভাৱে চলাব নোৱাৰি৷
  2. শ্ৰেণীবদ্ধ সজ্জাত কোনো এটা উপাদান বিকল হ’লে বাকী উপাদানবোৰো কাম নকৰা হয় ৷
  3. শ্ৰেণীবদ্ধ সজ্জাত বৈদ্যুতিক সঁজুলিবোৰৰ মাজেৰে যোৱা প্ৰবাহক বিভক্ত নকৰে ৷ ফলত শ্ৰেণীবদ্ধ সজ্জাত কোনো উপাদান বেয়া হ’লে সহজে বিছাৰি উলিয়াব নোৱাৰি ৷
  4. শ্ৰেণীবদ্ধ সজ্জাত মুঠ ৰোধৰ মান বাঢ়ে ৷

(d) এডাল পৰিবাহীৰ ৰােধ ইয়াৰ প্রস্থচ্ছেদৰ কালিৰ লগত কিদৰে পৰিবর্তন হয় ?

উত্তৰ :- এডাল পৰিবাহীৰ ৰােধ ইয়াৰ প্রস্থচ্ছেদৰ কালিৰ ব্যস্তানুপাতিক ৷ পৰিবাহীডালৰ প্রস্থচ্ছেদৰ কালি বাঢ়িলে ৰোধ কমিব আৰু প্রস্থচ্ছেদৰ কালি কমিলে ৰোধ বাঢ়িব ৷

(e) বৈদ্যুতিক সৰবৰাহৰ বাবে সাধাৰণতে তাম আৰু এলুমিনিয়াম তাঁৰ কিয় ব্যৱহাৰ কৰা হয় ?

উত্তৰ :- তাম আৰু এলুমিনিয়াম বিদ্যুতৰ সু-পৰিবাহী ৷ সিহঁতৰ ৰোধকতা অন্য ধাতুৰ তুলনাত ক’ম ৷ সেইবাবে বৈদ্যুতিক সৰবৰাহৰ বাবে সাধাৰণতে তাম আৰু এলুমিনিয়াম তাঁৰ ব্যৱহাৰ কৰা হয় ৷

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here